:: دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1397 1397 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 33-40 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر پارامتر سرعت بر خواص مکانیکی لوله‌های فولادی گرید B تولید شده به روش جوشکاری مقاومت الکتریکی
مهندس محمود مندنی زاده، علی حیدری مقدم
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول، گروه مهندسی مواد و متالورژی، دزفول
چکیده:   (419 مشاهده)
در این مقاله نرمالیزه کردن لوله‌های فولادی گرید B تولید شده به روش جوشکاری مقاومت الکتریکی(‌ERW) مورد مطالعه قرار گرفته است. هفت لوله که یکی از آنها نرمالیزه نشده و مابقی در سرعت‌های مختلف به همراه نرمالیزه شده نمونه‌برداری گردید. نتایج آزمون‌های کشش، میکروسختی جهت بررسی خواص مکانیکی و آزمون متالوگرافی جهت بررسی ساختار لوله‌ها بیان گردید.
با مطالعه جوش قبل از نرمالیزاسیون مشخص شد ناحیه جوش قبل از نرمالیزاسیون دارای ساختار فریت سوزنی می‌باشد. نمونه دارای منطقه متأثر از حرارت با دانه‌های ریزتر از منطقه جوش و سختی منطقه متأثر از حرارت بالاتر از ناحیه جوش می‌باشد همچنین سختی از نمونه‌هایی که نرمالیزه شده‌اند بیشتر است. در بین نمونه‌هایی که با سرعت‌های مختلف تولید شده‌اند نمونه‌ای که با سرعت 12 متر بر دقیقه تولید شده است شرایط مناسب‌تری دارد زیرا دارای ساختاری مشابه ساختار فلز پایه است. این نمونه دارای کمترین میزان سختی در ناحیه جوش و بیشترین انعطاف پذیری در بین نمونه‌ها و به میزان 6 درصد است. بیشترین استحکام کششی مربوط به نمونه بدون نرمالیزه و کمترین آن مربوط به نمونه تولید شده با سرعت 12 متر بر دقیقه است.
واژه‌های کلیدی: جوشکاری مقاومت الکتریکی، سختی، میکروسختی، عملیات حرارتی، استحکام کششی.
متن کامل [PDF 950 kb]   (88 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر (برق، عمران، معماری، هیدرولیک، ماشین آلات کشاورزی، ساخت و تولید، متالوژی، ریاضی، فیزیک، شیمی و ...)
دریافت: 1395/11/5 | پذیرش: 1396/2/6 | انتشار: 1397/9/27


XML     Printدوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1397 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها